Baybars Örsek

İstanbul doğumlu olan Baybars Örsek, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden Uluslararası İlişkiler lisans derecesini aldıktan sonra Sabancı Üniversitesi’nde Uyuşmazlık Analizi ve Çözümü üzerine yüksek lisans yapmıştır. 
 
2007 yılında Toronto merkezli ‘Fraser Institute‘ adlı düşünce kuruluşunda dezavantajlı çocukların özel eğitim kurumlarına erişebilmeleri için gönüllü olarak çalışan Örsek, 2010 yılında Washington DC’de ‘Turkish Coalition of America’ da siyasi kampanya finansmanı alanında bir staj gerçekleştirmiş olup, aynı yıl University of Maryland’de uluslararası öğrenci olarak dersler almıştır.

Örsek, 2014 yılında kuruluşuna öncülük ettiği, Doğruluk Payı ve Veri Kaynağı başta olmak üzere uluslararası alanda saygı ve beğeni gören bir çok projenin yürütücüsü olan İzlemedeyiz Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı ve üyeliğinden 11 Şubat 2019 tarihinde ayrılarak Poynter Institute bünyesindeki Uluslararası Doğruluk Kontrolü Ağı'nın (International Fact-Checking Network) Direktörlüğü görevini üstlenmiştir. Örsek 2021 itibariyle Poynter'da Uluslararası Programlar Direktörlüğü'nü de eş zamanlı olarak yürütmektedir.

Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV) Mütevelli Heyeti üyesi olan Örsek, ulusal ve uluslararası medya kuruluşlarının programlarında doğruluk kontrolü ve medya alanlarında görüşlerini paylaşmaktadır.​